| قالب رایگان جوملا | ترمیم مو | نصب دوربین مدار بسته | کارشناسی بدنه خودرو | کفسابی | خرید اپل ایدی | سرور مجازی | اسکوتر هوشمند | خرید vpn | دانلود آهنگ جدید | کمد دیواری
پنج هدف جوشکاری
 
پنج الزام در جوشکاری

کاهش حجم فلز جوش

کاهش زمان قوس (Arc Time)

کاهش دوباره کاری ها و حذف ضایعات

افزایش سهولت کار

کاهش زمان کاری و حذف تاخیر

 

  • کاهش حجم فلز جوش

یکی از مشکلات همیشگی کارگاه ها، جوشکاری اضافی (Over Welding) است. عبارت "جوش بزرگتر به معنی جوش بهتر است" باور نادرستی است که برای زمان طولانی در میان فعالان عرصه جوشکاری وجود داشته و نیاز جدی به تغییر دارد. زیرا که چنین نیست. این باور نادرست از عدم آگاهی نسبت به روش تعیین استحکام اتصال جوشی و نیز متالورژی جوش ناشی می شود و اینکه چگونه تولید یک جوش بزرگتر از اندازه مورد نیاز نه تنها کاری بیهوده است، بلکه می تواند برای استحکام اتصال مضر نیز باشد. در طراحی اتصالات جوشی، اندازه ای صحیح برای هر اتصال جوشکاری شده وجود دارد. جوشکاری بیش از نیاز موجب افزایش حرارت ورودی (Heat Input)، انرژی مصرفی، هزینه نیروی کار، اعوجاج و حتی کاهش استحکام خستگی اتصال جوشی شده و می تواند منجر به مردود شدن جوش و نیاز به اصلاح آن گردد. باور متضادی که در این زمینه می بایست جاری گردد شاید این باشد که "جوش بزرگتر اغلب به معنی جوش بهتر نیست."

در گذشته اغلب، تعیین اندازه جوش به عنوان یک قضاوت مهندسی بر پایه تجارب قبلی و حدس و تخمین بود و کمتر محاسبات طراحی مهندسی یا بهترین نمونه ها (Best Practice) مورد توجه قرار می گرفت، اما امروزه چنین نبوده و امکان تحلیل اتصال جوشی و تعیین اندازه جوش با دقت فراوان وجود دارد، هرچند که روش تعیین تجربی اندازه جوش هنوز در برخی شرکت ها کاربرد دارد. کاهش حجم فلز جوش نیازمند تحلیل صحیح اتصال جوشی توسط مهندس طراح است. استفاده از طرح شیار یا پخ (Groove) بهتر می تواند منجر به کاهش اندازه جوش، مواد مصرفی، اعوجاج اتصال و در نهایت کاهش زمان جوشکاری گردد. نتیجه این امر کاهش هزینه های جوشکاری و بهبود کیفیت آن است. بدیهی است که این امر محدود به جوش های شیاری (Groove Welds) نبوده و برای تمامی انواع جوش صادق است به عنوان نمونه چنانچه ساق جوش گوشه (Fillet Weld) دو برابر شود، حجم جوش مربوطه چهار برابر خواهد شد که می تواند افزایش هزینه قابل توجهی را به ارمغان آورد، لذا طراحان می بایست حجم فلز جوش مورد نیاز را به حداقل کاهش داده و از جوشکاری اضافی (افزایش ضخامت جوش یا ازدیاد طول جوش) پرهیز نمایند.

 

  • کاهش زمان قوس

برای کاهش زمان قوس جوشکاری (Arc Time)، می بایست فرایند جوشکاری، نوع و اندازه ماده مصرفی، نوع و دبی گاز محافظ و نیز اندازه مناسب جوش بطور صحیح انتخاب شوند تا سرعت جوشکاری (Travel Speed) افزایش یافته و زمان مورد نیاز برای جوشکاری کاهش یابد. موقعیت اتصالات جوشی، تمیزی فلزات پایه (Base Metal)، متناسب بودن مواد و دسترسی مناسب به اتصالات جوشی از عوامل مهم در کاهش زمان قوس جوشکاری هستند. کاهش زمان قوس جوشکاری به نوعی پیامد هدف نخست جوشکاری یعنی کاهش حجم فلز جوش (Weld Metal) است. هنگامی که حجم فلز جوش به شکل صحیح انتخاب شده و سایر پارامترهای جوشکاری نیز تحت کنترل قرار گیرند، محدود نمودن زمان قوس جوشکاری به حداقل مورد نیاز نیز قابل حصول خواهد بود.

 

  • کاهش میزان دوباره کاری ها و ضایعات

وجود ناپیوستگی ها در فلزات تجاری به شکل عام و در اتصالات جوشی (Welded Joints) به شکل خاص اجتناب ناپذیر است، اما هنگامی که ابعاد و یا تعداد این ناپیوستگی ها از مقدار مشخصی که اغلب توسط مراجع مهندسی تعیین شده اند، فراتر رود، تبدیل به عیوب (Defects) شده که به دلیل عدم تطابق نیازمند اقدامات اصلاحی مانند تعمیر (دوباره کاری) یا خروج از فرایند تولید (ضایعات) است. سوال این است که آیا قطعاتی که تعمیر و دوباره کاری می شوند دارای استانداردهای کیفیتی مشابه قطعات غیرتعمیری هستند؟ بدیهی است که دوباره کاری باعث افت کیفیت محصول می شود. پژوهش های انجام شده این امر را بطور قاطع تایید کرده است که چنانچه مشتریان از این امر آگاه بوده و نیز حق انتخاب داشته باشند، تمایلی به خرید محصولات دوباره کاری شده ندارند. گام نخست برای دستیابی به تکرارپذیری در کیفیت محصول تولیدی، حذف دوباره کاری ها و ضایعات است که همزمان می تواند موجب افزایش سودآوری مجموعه گردد.

برای اینکار می بایست اقدامات مختلفی انجام شود که تمامی آنها بر حذف یا تصحیح هر موقعیتی که منجر به تولید جوش یا قطعه جوشکاری شده غیرقابل قبول می گردد، تمرکز دارد. اقداماتی شامل بازآموزی متخصصان جوشکاری شرکت به ویژه جوشکاران و متصدیان دستگاه های جوشکاری (Welding Operators)، کنترل مستندات جوشکاری از جمله دستورالعمل ها و روش های اجرایی و حصول اطمینان از قابل استفاده بودن مستندات توسط مجریان و نیز بازتعریف ایستگاه های بازرسی حین فرایند تولید می باشد.

 

 

  • افزایش سهولت کار

افزایش سهولت کار موجب کاهش خستگی کارکنان تولید می شود که این امر می تواند به کاهش میزان عیوب و افزایش راندمان کارکنان منجر گردد. اصلاح فرایند تولید با هدف به حداقل رساندن خستگی کارکنان جوشکاری زمانی نتایج مناسبی به همراه خواهد داشت که طراحی سازه جوشی و قید و بست های جوشکاری (Welding Jigs) نیز با هدف ایجاد سهولت در فرایند ساخت صورت گیرد، جوشکاران، متصدیان تجهیزات جوشکاری و بازرسان جوش از آموزش های مناسب برخوردار شده و به ابزارالات و لوازم کاری مناسب تجهیز شوند، محیط کاری ایمن فراهم شود و در نهایت جوشکاران به عنوان عضوی مهم از گروه متخصصان جوشکاری (Welding Experts Team) شرکت در نظر گرفته شوند. این عوامل در کنار یکدیگر موجب ارتقای انگیزه جوشکاران، متصدیان دستگاه های جوشکاری و بازرسان جوش شده و موجب می گردد تا آنان روش های بهتری را برای رسیدن به تولید با راندمان بالا و کیفیت مناسب پیشنهاد نمایند. به پشتوانه تجربیات فراوانم در مجموعه های گوناگون دریافته ام که امکان کاهش 30 تا 50 درصد چرخه زمانی تولید محصول جوشی با انجام برخی تغییرات کوچک در سطح کارگاه از جمله اصلاحاتی در دستورالعمل های جوشکاری، قید و بست های جوشکاری (Welding Jigs)، ترتیب و توالی جوشکاری، فرایندهای جوشکاری و روش های بازرسی وجود دارد.

ایجاد سهولت کار موجب بهبود کیفیت تولید می شود، زیرا کارکنان تولید از جمله جوشکاران زمان و انرژی کمتری را صرف تولید محصول نموده و انرژی و زمان بیشتری برای بهبود کیفیت محصول در اختیار دارند. تاثیر تسهیل فرایند تولید به ویژه اگر همراه با نظام های پاداش دهی مبتنی بر معیارهایی نظیر تولید محصول کیفی بدون دوباره کاری و نیز میزان ضایعات ایجاد شده باشد، بارها به اثبات رسیده است. موقعیت های دشوار جوشکاری که اغلب به دلیل طراحی ضعیف محصول، قید و بست های نامناسب و نیز عدم استفاده از موقعیت دهنده های جوشکاری (Welding Positioners) حاصل می شود، به افزایش تلاش و میزان خستگی کارکنان جوشکاری منجر شده و باعث افزایش احتمال خطای ایشان می گردد.

استفاده از موقعیت دهنده های جوشکاری از دیگر عواملی است که به کاهش سختی کار و افزایش سهولت کار، کاهش خستگی مجریان، ازدیاد نرخ تولید و بهبود کیفیت محصول جوشی منجر می گردد. در این روش مجموعه تحت جوشکاری بر روی دستگاهی اغلب با چندین محور قرار می گیرد. دستگاه با دوران خود هر گروه از جوش ها را در ساده ترین موقعیت جهت جوشکاری قرار می دهد، اینکار موجب می شود تا جوشی با کیفیت و مقرون به صرفه با کمترین تلاش ایجاد شود.

 

  • کاهش زمان کاری و حذف تاخیر

یک جوشکار مانند دیگر کارکنان اجرایی و تولیدی زمانی بیشترین کارآیی را دارد که نرخ جایجایی اش در حد مطلوبی باشد و این به معنی نیاز به جابجایی اندک و یا نبود جابجایی اضافی است. هر تاخیر زمانی که مانع کار پیوسته جوشکار شود، موجب کاهش ارزش زمانی و و کارآیی او می شود. اما چه مواردی مانع کار مستمر جوشکار می شوند؟ از کار افتادن تجهیزات، عدم تحویل به موقع قطعات، انتظار برای جرثقیل، عدم شفافیت دستورالعمل های کاری و انتظار برای انجام فرایند بازرسی تنها بعضی از این موارد هستند.

چه مواردی نیاز به حرکت جوشکار را افزایش می دهند؟ حرکت به بالا و پایین بر روی مجموعه های تحت جوشکاری، چرخاندن و تثبیت قطعات تحت جوشکاری بر روی میز فاقد قید و بست مناسب، چیدمان نامناسب کارگاه و عدم وجود نظم در چیدمان وسایل و ابزارآلات تنها نمونه های از این موارد می باشند. کاهش جابجایی ها و حذف تاخیرات از عوامل افزایش نرخ تولید و بهبود کیفیت محصول هستند. از طریق برنامه ریزی، پیاده سازی ساز و کاری مناسب و راه اندازی مرکز کنترل کار، می توان زمان صرف شده برای تولید واحد محصول را کاهش و نرخ تولید و بهره وری را افزایش داد.

اطلاعات تماس

اصفهان، شهرک صنعتی امیرکبیر

خیابان عطالملک، فاز 6 ، پلاک 410

031-33879296-7

09131940053

09133095259

حقوق معنوی

 تمامی حقوق متعلق است به:

گروه خدمات صنعتی دنا

 All rights reserved to

DENA Industrial Group

Isfahan , IRAN

 

آمار سایت

کاربران
2
مطالب
29
نمایش تعداد مطالب
3942